Tkaniny są materiałami o niezwykle długim rodowodzie historycznym. Pierwszymi, archaicznymi materiałami, które można by dziś uznać za dalekich przodków współczesnych tkanin były plecionki wykonywane z rozmaitych włókien zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego.
Technologia tkacka rozwijała się wraz z powstawaniem kolejnych cywilizacji. Używano najrozmaitszych rodzajów surowców, od lnu przez konopie, czy wełnę. Swój znakomity wkład w tej dziedzinie mieli chociażby Egipcjanie i Chińczycy. Ci pierwsi wpłynęli na rozpowszechnienie się bawełny jako surowca, drudzy odkryli tajemnice hodowli jedwabników dając światu bezcenny jedwab. Warto także zauważyć iż wieki później swoistym kamieniem milowym w produkcji materiałów było wprowadzenie włókien syntetycznych, które dawały zupełnie nowe możliwości.
Materiały jako takie, a zwłaszcza tkaniny miały swoje niebagatelnie znaczenie historyczne. Wytwarzane z nich ubrania wyznaczały status społeczny np. tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na noszenie jedwabnych materiałów. Ich kolor był niejednokrotnie zarezerwowany dla wybranych np. purpur był przeznaczony dla zwycięskich wodzów, czy władców. Śmiało można przyznać, iż popularność niektórych surowców do produkcji tkanin miała wpływ na losy całych kontynentów. Nie sposób nie dostrzec iż historia Afryki i Ameryki wyglądałyby zupełnie inaczej gdyby nie ogromna intratność w uprawianiu bawełny.
Tkaniny miały także swój wkład w baśniach i wierzeniach wielu ludów. Grecki mit o Arachne wspomina o tkaczce, która za sprawą swych niesamowitych zdolności w tkaniu gobelinu naraziła się bogini Atenie i została zamieniona w pająka. Z kolei legenda o pelerynie niewidce stała się nieodzownym elementem popkultury, ukazując tęsknotę za materiałem o magicznych właściwościach.
Zastanówmy się jednak nad tym czym jest tkanina. Jest to rodzaj materiału o niezwykle czasochłonnym procesie produkcji. Tkanie to proces, podczas którego pod kątem prostym przeplatane są ze sobą przynajmniej dwa systemy nitek. Takie uporządkowanie nitek odróżnia tkaninę od innych rodzajów materiałów. Pomiędzy napiętymi nitkami osnowy przecinana jest, od jednego brzegu tkaniny do drugiego, nitka wątku pod kątem 90 stopni. Są to zazwyczaj mocne, wytrzymałe materiały o niskiej elastyczności (jeśli nie posiadają w składzie elastanu).
Wyróżnia się cztery główne sploty tkackie: